Wybór szlifierki kątowej

Każdy majsterkowicz domowy powinien zadbać o dobrej jakości elektronarzędzia. Na pewno przydatne będą wiertarki czy wkrętarki, ale w wielu przypadkach sprawdzą się też szlifierki kątowe, które mają dość szerokie zastosowanie.

Oczywiście podstawowym zadaniem szlifierek kątowych jest szlifowanie, polerowanie i szczotkowanie, jednak można je też wykorzystać do cięcia metalu bądź innych twardych materiałów. Ich uniwersalność wydaje się właśnie najważniejszym atutem i dlatego praktycznie w każdym domowym warsztacie powinna się szlifierka znaleźć, aby ułatwić szereg prac.

Jak wybierać szlifierkę kątową?

Przy wyborze należy wziąć pod uwagę zakres wykonywanych prac. Stosunkowo najprostsze i niezbyt skomplikowane prace, jak przycinanie płytek ceramicznych bądź drobnych elementów z drewna i metalu oraz usuwanie rdzy z powierzchni metalowych czy też wygładzanie powierzchni spawanych wymagają szlifierki z wymienną tarczą 115 mm, o mocy 400-900 W. Dobrze wybrać model wyposażony w blokadę wrzeciona, co w znacznym stopniu ułatwi montowanie tarczy.

Z kolei przy bardziej intensywnych i cięższych pracach budowlanych albo warsztatowych zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie szlifierka kątowa z większą mocą. Zazwyczaj wybór pada na urządzenie o mocy 600-1200 W i z tarczą o średnicy 125 mm.

Jeżeli ktoś planuje wykonywanie prac brukarskich, czyli cięcie kostek albo przycinanie zbrojenia i konstrukcyjnych elementów metalowych, to powinien zainwestować w profesjonalną szlifierkę kątową. Takie elektronarzędzie ma tarczę o średnicy 180 mm bądź 230 mm oraz moc powyżej 2000 W. W niektórych modelach może to być nawet 2600 W. Szlifierka tego typu poradzi sobie również ze szlifowaniem bardzo dużych powierzchni metalu lub betonu.