sekatory elektryczne

Sekatory elektryczne i ich najważniejsze właściwości

Jednym z podstawowych narzędzi każdego ogrodnika jest sekator. To specjalne nożyce przeznaczone do przycinania gałęzi drzew i krzewów. W sprzedaży dostępne są narzędzia ręczne i elektryczne. Te drugie cieszą się rosnącą popularnością, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej.

Trwałość baterii i wybrane tryby pracy

Użyteczność narzędzi elektrycznych jest w dużej mierze uzależniona od jakości zastosowanej baterii. Nowoczesne sekatory elektryczne z https://otorolny.pl/sekatory/sekatory-elektryczne zwykle wyposażone są w wymienną baterię litowo-jonową, która pozwala na wykonywanie ciągłej pracy przez kilka godzin. Po tym czasie akumulator należy ładować przez 3-4 godziny. Wybierając sekator ręczny lub elektryczny, warto zwrócić uwagę na średnicę cięcia. Im jest większa, tym grubsze gałęzie można przeciąć. Niektóre urządzenia zasilane bateryjnie umożliwiają ustawianie różnych trybów pracy i zmianę średnicy cięcia.

sekatory elektryczne

Zwiększony ciężar i głośność pracy

Podstawową wadą sekatorów elektrycznych jest ich stosunkowo duży ciężar. W zależności od wybranego modelu waga urządzenia może oscylować wokół 1 kg. Choć wydaje się to niewiele, przy dłuższej pracy sprzęt może ciążyć w dłoniach ogrodnika. Jeśli chodzi o sposób działania, wyróżnia się sekatory wyposażone w:

  • mechanizm kulowo-śrubowy,
  • przekładnie z kołami zębatymi.

Warto pamiętać, że narzędzia elektryczne podczas pracy generują hałas. Ogrodnicy, którzy wybierają się do ogrodu, by nacieszyć się ciszą i spokojem mogą nie być zachwyceni głośnością tego rodzaju urządzeń.