Bakterie do kompostownika

Czym są i jak działają bakterie do kompostownika?

Własny kompostownik jest tanim i łatwym sposobem na naturalny nawóz do każdego ogrodu. Z zalet jego zastosowania można wymienić między innymi lepszy wzrost roślin poprzez dostarczenie wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Kolejną z zalet takiego rozwiązania jest szerokie zastosowanie, ponieważ sprawdzi się w przypadku zarówno warzyw, jak i krzewów owocowych, drzew oraz roślin doniczkowych. W przygotowaniu własnego nawozu pomóc mogą bakterie kompostownikowe. 

Jak przygotować własny kompostownik?

  • Odpowiednia lokalizacja – powinno się go umieścić w miejscu zacienionym i przewiewnym, co skutecznie zabezpieczy nawóz przed utratą wilgoci.
  • Ułożenie warstw kompostowych: 
    • pierwszą warstwę powinny stanowić elementy takie jak połamane gałęzie, na grubości około 20 do 30 centymetrów, zapewnią one odpowiednią wentylację oraz przewietrzanie,
    • kolejną warstwę stanowić powinien torf, ziemia z ogrodu lub słoma, będzie ona pochłaniała składniki mineralne pochodzące z wyższych warstw,
    • kolejne warstwy należy układać z odpadków organicznych – powinno się ułożyć kilka takich warstw, oddzielając je ziemią. 
Bakterie do kompostownika

Jak działają bakterie do kompostownika 

Aby w naturalny sposób przyspieszyć proces powstawania nawozu warto zainteresować się bakteriami do kompostownika na Bioires.pl, które zawierają odpowiednie enzymy. Nazywane są ona szczepionkami bakteryjnymi, które szybko się namnażają. Przenikając przez kolejne warstwy złożonych odpadów znacznie poprawiają proces biodegradacji.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na skład, w którym powinien się znaleźć mocznik, będący źródłem azotu oraz wspomagający rozwój pożytecznych bakterii.