puszka do regipsu

Jaką puszkę elektryczną wybrać? – praktyczne wskazówki

Wymiana instalacji elektrycznej, związana jest z odpowiednim wyborem nie tylko osprzętu, ale także części pozwalających na montaż, w tym także instalacyjnych puszek. O ile w czasie wybierania elektrycznego osprzętu musimy kierować się głównie estetyką danej serii, tak wybór instalacyjnych puszek dobieramy do rodzaju ściany oraz osprzętu. Na jakie puszki elektryczne warto zwrócić uwagę? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Puszka elektryczna a typy elektrycznego osprzętu 

Osprzęt z uwagi na rodzaj montażu, można podzielić na natynkowy i podtynkowy. Jeśli nie wymieniajmy instalacji w zakładzie pracy, tylko w swoim domu, z dużym prawdopodobieństwem poszukujemy podtynkowego osprzętu. Już same nazwy są wskazaniem, jakie będą pomiędzy nimi różnice. 

Osprzęt natynkowy jest łatwiejszy do zainstalowania, niemniej jednak wyróżnia się bardzo na tle ścian i nie dodaje raczej uroku. Jest za to dużo bardziej praktyczny, dlatego znajdzie zastosowanie tam, gdzie elegancki wygląd wnętrza nie stanowi najważniejszej kwestii. Przykładowo w warsztacie albo garażu. 

Osprzęt podtynkowy wymagać będzie dużo więcej czasu i pracy w czasie instalowania. Z drugiej jednakże strony, po zakończonych pracach, instalacja nie będzie widoczna. Mechanizm osprzętu pozostaje zupełnie schowany w ścianie, gdzie przed zewnętrznymi czynnikami ochrania go instalacyjna puszka. 

Puszki podtynkowe – rodzaje 

Puszki podtynkowe wykonywane są w standardzie do ścian kartonowo-gipsowych oraz ścian zwykłych. Różnić się mogą one paroma kwestiami. 

Uniwersalne puszki podtynkowe 

Puszki do montowania w ścianach tradycyjnych, wykonuje się z odpornego na działanie czynników zewnętrznych materiału. Puszki podtynkowe muszą ochronić osprzęt przed mechanicznymi uszkodzeniami albo przegrzaniem. Dlatego też zwykle odznaczają się stopniem ochrony IP30 i mogą zapewnić izolację nawet w bardzo wysokich temperaturach. Zwykłe elektryczne puszki, mogą mieć wyższy poziom izolacji, który wymagany jest w przypadku puszki do regipsów 

Puszki podtynkowe do płyt gipsowych

Puszka do regipsu, którą kupisz w sklepie Eldor 24, z uwagi na większą łatwopalność płyt gipsowych w stosunku do ścian, przykładowo betonowych albo ceglanych, posiada większą odporność na skrajne zmiany temperatury. Tego typu puszki, mogą stanowić ochronę instalacji elektrycznej, nawet do 650 stopni Celsjusza. Puszki do karton-gipsów, posiadają także dodatkowe instalacyjne ułatwienia, co pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu.