Wybór odpowiedniej piły

Wybór piły spalinowej powinien zależeć od rodzaju pracy, która musi być przez nas wykonana. W przypadku wycinki małych krzewów oraz młodych drzewek powinna wystarczyć lekka piła o małej mocy.

Zastosowanie piły

Jeżeli naszym zadaniem jest wycinka grubych drzew w lesie to należy wybrać piłę, której moc będzie na zdecydowanie wyższym poziomie. Na uwagę zasługuje fakt, że budowa pilarki nie jest skomplikowana i w przypadku awarii nie trzeba od razu oddawać urządzenia na gwarancję, ponieważ można spróbować usunąć wadliwe elementy samodzielnie.

Praca na wysokich obrotach

Najpopularniejszym silnikiem używanym w piłach jest silnik spalinowy dwusuwowy. Został on zaprojektowany w ten sposób, że osiąganie wysokich obrotów nie stanowi dla niego problemu. Duże znaczenie w działaniu piły spalinowej (zamu) ma filtr powietrza oraz gaźnik. Pozostaje jeszcze układ zawierający zbiornik paliwa, który powinien być regularnie sprawdzany, jeżeli zależy nam na sprawnym działaniu narzędzia. Początkowe piły spalinowe posiadały układ zapłonowy, który ulegał uszkodzeniom dość często. Obecnie został zastąpiony modułami elektronicznymi, które wykazują znacznie większą skuteczność.

Konstrukcja pilarki

W konstrukcji pilarki bardzo ważną rolę odgrywa gaźnik, który umożliwia stabilną pracę urządzenia nawet przy użyciu bardzo wysokich obrotów. Waga piły ma duże znaczenie, ponieważ im mniejsza masa narzędzia, tym lżejsze materiały można przecinać. Poza wagą należy zwrócić uwagę na takie parametry jak:
1. moc silnika
2. poziom hałasu
4. długość prowadnicy

Warto pamiętać, że podczas pracy z piłą spalinową należy odpowiednio zabezpieczyć narząd słuchu, żeby nie uległ uszkodzeniu.