wiertła

Wiertło stożkowe do metalu i jego konstrukcja

Obszar roboczy wiertła stożkowego (zwanego także „wiertłem stopniowym”) ma postać spiralnego wgłębienia z kilkoma okrągłymi przejściami o różnych promieniach. Urządzenie to, ze względu na podobne cechy konstrukcyjne, umożliwia określenie wielkości otworu na dowolnym etapie obróbki.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że stosowanie wierteł stożkowych, które charakteryzują się podwyższoną ceną, jest niepraktyczne, ponieważ zawsze można wziąć narzędzie wiertnicze o określonym promieniu i wykonać nim żądany otwór. Mają jednak pewne zalety, które sprawiają, że są przydatne w wielu sytuacjach.

Wiertła stożkowe i ich zakres stosowania

Wiertła stożkowe mają długą żywotność. Wynika to z wysokiej wytrzymałości krawędzi tnących. Narzędzia stopniowane umożliwiają wykonywanie prac, które wymagałyby użycia kilku konwencjonalnych wierteł. Wszechstronność jest głównym powodem wysokiej ceny tej grupy narzędzi.

Wiertła kręte z chwytem stożkowym umożliwiają szybką obróbkę. Jakość krawędzi nie ulega pogorszeniu w żaden sposób. Produkt składa się z następujących elementów:

  • Blat do wiercenia przygotowawczego;
  • Przejście ze skosem do usuwania zadziorów;
  • Krawędź tnąca, która rozszerza otwory.

Konstrukcja wiertła stożkowego

wiertła

Wiertarka stożkowa może wykonywać otwory nie tylko w metalu, ale także w płytach gipsowo-kartonowych, drewnie, plastiku i innych elementach. Zaostrzona końcówka narzędzia umożliwia uniknięcie stosowania przyrządów do wyrównywania i łatwe zagłębianie się w materiał o dużej gęstości. Uzyskany w ten sposób otwór nie musi być ponownie obrabiany za pomocą tarczy szmerglowej lub szlifierki.

Do obszaru roboczego dwustopniowego wiertła można zastosować materiał ścierny składający się z cząstek diamentowo-tytanowych. Taka powłoka sprawia, że krawędzie tnące są znacznie mocniejsze. Wiertła stożkowe, takie jak ze strony: https://zamu.pl/wiertla-stopniowe nie wymagają zatem częstego ostrzenia. Oczywiście należy przestrzegać zasad eksploatacji i nie narażać narzędzia na nadmierne obciążenia.