wibrator do betonu

Wibrator do betonu – co należy wiedzieć?

Wibrator do betonu to urządzenie wytwarzające drgania o wysokiej częstotliwości, służące do zagęszczania wylanego betonu. Wibracje usuwają pęcherzyki powietrza, zwiększają spoistość materiału, a po wyschnięciu zwiększają jego wytrzymałość. Dokładna gęstość betonu często decyduje o tym, czy dany odcinek konstrukcji spełnia rygorystyczne wymagania wytrzymałościowe.

Przyczepny wibrator do betonu


Wibratory przyczepne są głównie stosowane w prefabrykatach betonowych, na budowach do mocowania do powierzchni szalunkowych lub przy transporcie materiałów sypkich. Mogą się różnić pod względem zakresu wibracji, sposobu montażu lub rodzaju napędzanego silnikiem. Wibratory przyczepne można podzielić na: elektryczne i pneumatyczne. Nie mają one bezpośredniego kontaktu z wylanym betonem, a jedynie są łączone (montowane) z płytą, zwartą konstrukcją (np. ścianą) lub miejscem przechowywania cementu, a powstające tam drgania powodują, że cement przesuwa się w dół.

Wibratory wgłębne


Wibratory do betonu wgłębne (https://zamu.pl/wibratory-do-betonu) to najpopularniejsze i bardzo wszechstronne urządzenia na rynku. Element wibrujący ma w tym przypadku bezpośredni kontakt z materiałem zagęszczanym.

Wibratory pneumatyczne działają za pomocą odpowiedniego silnika mechanicznego zasilanego sprężonym powietrzem. Dlatego, aby wibrator działał prawidłowo, potrzebny jest odpowiedni kompresor powietrza o dużej mocy (sprężarka). Pneumatyka to jeden z rodzajów napędów w budownictwie, jednak w tego rodzaju urządzeniach występuje rzadziej.

Wibratory mechaniczne (modułowe) to zestawy pojedynczych modułów (części), które połączone są ze sobą, tworząc kompletny zestaw do wytwarzania wibracji. Standardowy zestaw zawiera silnik napędowy, buławę i tzw. wałek elastyczny. Można dowolnie łączyć te części zmieniając długość wałka lub grubość buławy.