szafa rack

Solidne i wytrzymałe teleinformatyczne szafy rack

Jeszcze kilkanaście lat temu większość danych zapisywano w papierowych kartotekach i przechowywano w zamykanych metalowych regałach. Obecnie podobne meble wykorzystuje się do zabezpieczania cyfrowych informacji umieszczanych na serwerach. Produkty te sprawdzają się m.in. w centrach monitoringu, branży IT, firmach teleinformatycznych oraz przemyśle.

Czym jest szafa rack?

Do najważniejszych elementów wyposażenia współczesnych serwerowni zaliczyć należy szafy rack. Są to zestandaryzowane produkty dostępne w formie wiszącej lub stojącej. Maksymalne obciążenie szaf wiszących wynosi 60 kg, dlatego montuje się w nich głównie mniejsze i lżejsze urządzenia przeznaczone do monitoringu. Modele stojące o konstrukcji jedno lub dwusekcyjnej wytrzymują obciążenie do 1000 kg i są wykorzystywane do przechowywania ciężkich i dużych serwerów. Szafa rackowa to produkt, który pozwala na bezpieczne przechowywanie danych w uporządkowany sposób.

Cechy szaf rackowych

szafa rack

Szafy rack wytwarzane są zwykle ze stalowej blachy. Zastosowany system wentylacji zapobiega przegrzewaniu się urządzeń, a otwierane szklane drzwi przednie zapewniają stały dostęp do sprzętu. Elementem wyposażenia szafy są także szyny, prowadnice, profile oraz przepusty kablowe. Standardy konstrukcyjne każdego modelu muszą być zgodne z normą EIA-310-D. Wprowadzenie normy określającej m.in. wysokość i szerokość szaf znacząco ułatwiło projektowanie pomieszczeń, w których przechowywane są urządzenia cyfrowe oraz zgromadzone na nich dane. Zakup wysokiej jakości produktu zapewnia skuteczne zabezpieczenie sprzętu elektronicznego i umożliwia jego stabilne funkcjonowanie.