Różnica między lateksowymi a skórzanymi rękawicami dielektrycznymi

Różnica między lateksowymi a skórzanymi rękawicami dielektrycznymi

Rękawice dielektryczne służą jako podstawowy sprzęt ochrony osobistej do prac elektrycznych pod napięciem. W zależności od napięcia prądu trzeba wybrać inne rękawice.  Wybierając parę rękawic dielektrycznych, należy wybrać rękawice wykonane ze skóry bydlęcej lub koziej. Są one droższe niż rękawice wykonane z lateksu. 

Rękawice dielektryczne wykonane ze skóry bydlęcej lub koziej

Rękawice ochronne są przeznaczone do noszenia na gumowe rękawice elektroizolacyjne. Spełniają one normy dotyczące bezpieczeństwa elektrycznego i zapewniają doskonałą ochronę przed porażeniem prądem. Wykonane są z mankietami z koziej skóry lub skóry bydlęcej, które mają twardą skórę po stronie dłoni. Mankiety z koziej skóry są cieńsze i wygodniejsze do pracy w ciasnych miejscach i wykonywania drobnych zadań.

Rękawice dielektryczne lateksowe 

Producenci najczęściej produkują rękawice dielektryczne pięciopalcowe o anatomicznym kształcie. Mogą być wykonane z wysokogatunkowego lateksu – kauczuku naturalnego, dla jak najlepszej ochrony przed elektrycznością. Mogą być produkowane w następujących klasach określających wymagania napięciowe:

  • 2,5 kV
  • 5 kV
  • 10 kV
  • 20 kV
  • 30 kV
Rękawice dielektryczne

Względy bezpieczeństwa

Należy bezwzględnie przestrzegać zasad używania rękawic dielektrycznych, gdyż niewłaściwe ich stosowanie może stanowić niebezpieczeństwo dla życia. Nie należy stosować rękawic do napięć, które przekraczają wartości graniczne klasy konkretnego egzemplarza. Należy utrzymywać rękawice dielektryczne z dala od różnych płynów, a w przypadku zamoczenia lub zawilgocenia konieczne jest staranne ich wysuszenie w temperaturze pokojowej. Można je również obsypać talkiem. Konieczne jest pilnowanie dobrego stanu technicznego rękawic, ponieważ używanie uszkodzonych lub pękniętych rękawic jest niebezpieczne i mocno odradzane, ze względu\ów bezpieczeństwa.