okulary ochronne

Rodzaje okularów ochronnych

Okulary ochronne zabezpieczają oczy podczas pracy przed działaniem szkodliwych czynników i umożliwiają widzenie podczas wykonywania trudnych zadań. Okulary różnią się między sobą budową i właściwościami. Każdy rodzaj okularów jest dostosowany pod szczególne warunki wykonywanej pracy. Warto zapoznać się z rodzajami okularów ochronnych i wybrać te najbardziej dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy. 

Klasyczne okulary ochronne

Podstawowa wersja okularów ochronnych. Wykonane są z nietłukącego się szkła lub tworzywa sztucznego. Chronią oczy przed odpryskami i możliwością ochlapania cieczą. Nie przylegają szczelnie do twarzy. Wzbogacone okulary ochronne mogą mieć specjalne filtry chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym, światłem podczerwonym lub jaskrawym. Wśród nich są też wersje przeciwsłoneczne przystosowane do pracy na zewnątrz, chroniące przed promieniowaniem UV. 

okulary ochronne

Gogle ochronne

Gogle ochronne przylegają ściśle do skóry wokół oczu, dzięki czemu chronią oczy o wiele dokładniej niż klasyczne okulary ochronne. Posiadają system wentylacji, który zapobiega parowaniu gogli od wewnątrz. Wentylacja takich okularów ochronnych może być bezpośrednia lub pośrednia, gdy trzeba zminimalizować ryzyko dostania się szkodliwych substancji do oczu.

Pełna osłona twarzy

Osłona całej twarzy, nie tylko oczu, w formie maski, przyłbicy lub tarczy. Okulary ochronne są wbudowane w osłonę lub stanowią całość osłony. Osłona mocowana jest za pomocą paska na wysokości skroni lub z możliwością przypięcia do kasku ochronnego. Chroni całą twarz przed szkodliwymi substancjami, odpryskami, odłamkami lub zawiera specjalne filtry, tak jak te przeznaczone do prac spawalniczych.