Przygotowanie do nowego hobby

Każdy człowiek powinien mieć w swoim życiu jakieś hobby. Coś co sprawia, że całodzienny ciężar spada z barków i daje wytchnienie na kolejne dni. Jeszcze lepiej jest, gdy wybrane hobby jest zajęciem twórczym, gdy powstają namacalne produkty walki ze stresem.
Jednym z takich zajęć twórczych jest ciesielstwo.

Od czego zacząć?

Każdy, kto chce spędzić kilka wolnych wieczorów w stertach wiór, swoją przygodę z tym zagadnieniem powinien rozpocząć od wyboru odpowiedniego drewna. Na samym początku zdecydowanie polecana jest lipa. Jest to drewno dość miękki i stosunkowo łatwe do obróbki. W sam raz dla kogoś, kto dopiero uczy się nadawać drewnianym bloczkom kształt i formę.

Co będzie potrzebne?

Gdy jest już chęć i materiał, ostatnią potrzebną rzeczą są narzędzia. Podstawowym narzędziem, którym będzie prowadzone większość prac nad materiałem jest dłuto. Dłuta do obróbki drewna dzielą się na
– dłuta proste, które służą do obrabiania największych kawałków drewna. Są najbardziej uniwersalne i stanowią podstawę każdego zestawu.
– dłuta z fazowaniem bocznym, zbieżnym i bez fazowania – jest to podstawowa trójka dłut, przy pomocy których możliwe jest wycięcie dowolnych kształtów w drewnie.

Oprócz dłut, każdy początkujący powinien wyposażyć się w strug i piłę, które znacznie ułatwią zabawę z drewnem oraz spowodują wzrost estetyczny wytwarzanych efektów pracy, podczas cowieczornych chwil poświęconych na hobby.