Z całą pewnością klucze udarowe elektryczne i pneumatyczne będą idealnym narzędziem pomagającym bez wysiłku zamontować lub zdemontować śrubę. Nie ma się zatem co dziwić, że klucz udarowy elektryczny lub ten w wersji pneumatycznej, to obowiązkowy element wyposażenia każdego warsztatu, niezależnie od tego, czy prowadzony jest przez profesjonalistę czy pasjonata mechaniki.
Elektryczny czy pneumatyczny?
Aby elektryczny klucz udarowy działał zgodnie z założeniem, musi być odpowiednio dobrany do rozmiaru wykręcanej śruby, co nie tylko ułatwia, ale również znacznie przyspiesza pracę. O ile klucz udarowy elektryczny sprawdzi się w każdym przypadku, o tyle klucz pneumatyczny sprawdzi się najlepiej w profesjonalnych warsztatach.
Zasada działania klucza udarowego pneumatycznego
Zgodnie z nazwą, zasada takiego klucza opiera się na zasadach pneumatyki. W takich urządzeniach chodzi przede wszystkim o przekazywanie odpowiedniej dawki energii przy pomocy sprężonego powietrza. W ten sam sposób w tych urządzeniach odbywa się sterowanie. Czynność ta w przypadku pneumatycznych kluczy udarowych składa się z trzech części, takich jak:
– przygotowanie powietrza,
– sterowanie,
– część wykonawczą.
Używanie klucza udarowego ma wiele zalet. Należy do nich między innymi:
– łatwość obsługi,
– łatwość sterowania,
– brak zagrożenia niebezpiecznych iskrzeniem.