poziomica

Poziomice jako niezbędne narzędzia budowlane

Praca w branży budowlanej wymaga umiejętności korzystania z różnego rodzaju narzędzi pomiarowych. Dzięki nim możliwe jest uzyskiwanie odpowiednich płaszczyzn i kątów. W sprzedaży dostępne są mniej lub bardziej zaawansowane technicznie urządzenia przeznaczone dla amatorów i profesjonalistów. 

Budowa i zasada działania poziomic

Do najczęściej wykorzystywanych narzędzi pomiarowych zaliczyć należy poziomice. W tradycyjnych konstrukcjach analogowych do wyznaczania poziomu wykorzystywany jest pęcherzyk powietrza zamknięty w rurce wypełnionej zabarwioną cieczą. Pod wpływem promieniowania ziemskiego zmienia się jego położenie, co powala wyznaczyć odpowiednią płaszczyznę. W sprzedaży dostępne są także urządzenia wężowe wypełnione wodą oraz nowoczesny sprzęt wykorzystujący do pomiarów promienie lasera. Tego rodzaju profesjonalne poziomice świetnie sprawdzają się w przypadku prac wymagających precyzji i dokładności. Wśród produktów dostępnych w sklepach, na uwagę zasługują poziomice milwaukee, które są chętnie wybierane przez doświadczonych pracowników budowlanych.

poziomica

Rodzaje produktów dostępnych w sklepach

Elektroniczna poziomica milwaukee charakteryzuje się znakomitą precyzją pomiaru. Wyświetlanie wyników w postaci cyfrowej zmniejsza ryzyko popełnienia błędu. Tego rodzaju sprzęt wykonany jest z trwałych materiałów, dlatego charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Wybierając poziomicę, należy także zwrócić uwagę na jej długość. Murarze najchętniej korzystają z narzędzi o długości 120 cm, a podczas prac betoniarskich lepiej sprawdza się sprzęt o długości 180 cm. Profesjonalna poziomica o długości 60-90 cm jest z kolei powszechnie wykorzystywana podczas prac wykończeniowych. Decydując się na zakup urządzeń laserowych lub cyfrowych, trzeba pamiętać, że wymagają one zasilania energią elektryczną. W przypadku rozładowania baterii korzystanie ze sprzętu nie będzie możliwe.