olej wrzecionowy

Oleje wrzecionowe – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Nie da się zaprzeczyć temu jak ważną częścią każdego ruchomego mechanizmu jest łożysko. Gdyby nie ono to części by się o siebie intensywnie ocierały, przez co płynny i dynamiczny ruch byłby niemożliwy, a maszyny bardzo szybko by się psuły. O tak ważną część trzeba dobrze dbać, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w olej wrzecionowy – idealny specyfik do konserwacji łożysk szybkoobrotowych.

Oleje przemysłowe

Oleje wrzecionowe są odmianą olejów przemysłowych o wyjątkowo niskim stopniu lepkości, przez co można nimi pokrywać bardzo dynamicznie działające pierścienie łożysk szybkoobrotowych bez ryzyka zakłócenia ich pracy. Najważniejsze jednak wydają się właściwości ochronne takich olejów konserwacyjnych. Nie tylko chronią one nasmarowaną powierzchnię przed rdzą i korozją, ale również przed gromadzeniem się wilgoci i innych osadów. Ponadto dobry olej wrzecionowy zapewni również ochronę przed wysokimi temperaturami, charakterystycznymi dla łożysk szybkoobrotowych, a także przed emulgowaniem i wieloma innymi zagrożeniami dla tego mechanizmu. Warto też wspomnieć, że w olejach wrzecionowych dobrych marek zwykle znajdują się dodatkowe substancje ochronne, dzięki którym mają one jeszcze lepsze działanie konserwacyjne.

olej wrzecionowy

Szerokie zastosowanie olejów wrzecionowych

Oleje wrzecionowe znajdują zastosowanie głównie przy konserwacji wrzecion i łożysk w obrabiarkach przemysłowych, ale na tym nie kończy się ich rola w warsztatach mechaników. Większość olejów wrzecionowych nadaje się do smarowania łożysk w elektronice, zwłaszcza że prawie zawsze są to szczególnie dynamiczne łożyska szybkoobrotowe. Ponadto używa się ich do konserwacji systemów hydraulicznych z niskim ciśnieniem wody, jak i narzędzi półautomatycznych i automatycznych. Mogą też się przydać w laboratoriach, ponieważ sprzęty takie jak mikroskopy również wykorzystują szybkoobrotowe łożyska, które trzeba regularnie smarować.