Drzewołazy - stalowe, tytanowe czy z włókna węglowego

Drzewołazy – stalowe, tytanowe czy z włókna węglowego?

Wspinanie się po drzewach to nie tylko dziecięca zabawa, ale przede wszystkim praca. Jeżeli jesteś arbortrystą i żyjesz ze ścinania i usuwania gałęzi z drzew, to jednym z podstawowych elementów sprzętu arborystycznego powinna być para drzewołazów do wspinaczki na drzewa. 

Jeżeli jesteś początkujący w branży drzewołazów i dopiero zaczynasz wspinaczkę po ich koronach, musisz zacząć od skompletowania pewnego i bezpiecznego sprzętu. Rozpoczynając kompletowanie zestawu do wspinaczki dobierz dobre drzewołazy do chodzenia po drzewach. Przy wyborze sprzętu zwróć uwagę na najważniejszą cechę dobrych drzewołazów, czyli materiał, z którego wykonany jest główny trzon.

Dlaczego materiał trzonu jest ważny?

Stal, stop, tytan lub włókno węglowe to materiały, z których wykonuje się  główną część ostróg wspinaczkowych. Te oparte na stali będą najcięższe. Będą również niezwykle trwałe i przetrwają paski na nogi i nagolenniki. Na szczęście wszystkie te elementy są wymienne.  Stalowe kolce same nie zawsze są chwalone, ale to nie oznacza, że są złe. Największym ich minusem jest to, że są ograniczone przez konstrukcję wymagającą skórzanych nakładek na rękawach bez opcji stałych nakładek. Na drugim końcu listy są  drzewołazy z włókna węglowego, które są niezwykle lekkie, ale za to bardziej kruche i podatne na zużycie.

Drzewołazy do chodzenia po drzewach

Czy aluminiowy kompromis to najlepsze rozwiązanie?

Na szczęście istnieje kompromis pomiędzy stalą a włóknem węglowym – aluminium. Zauważalnie lżejsze od stali, ale nadal może wytrzymać mocne uderzenia w czasie wchodzenia na drzewo. Aluminiowe drzewołazy są chyba najlepszym wyborem, a co ważne również stosunkowo niedrogim.

Podsumowanie

Dobrze dobrany sprzęt sprawia, że nie spotkasz się z ziemią zbyt szybko i niezaplanowanie. W związku z tym musisz wybrać odpowiedni dla siebie sprzęt. Jest to szczególnie ważne w przypadku kolców do wspinaczki na drzewa. Kiedy wykonujesz prace na drzewach, potrzebujesz sprzętu zaprojektowanego specjalnie dla arborystów.