dozownik kleju

Dozownik kleju – najważniejsze cechy, którymi trzeba się kierować przy wyborze

Dozowniki kleju to funkcjonalne produkty, które coraz częściej są wykorzystywane przez osoby prywatne, a w firmach produkcyjnych lub remontowo – budowlanych robią karierę od dawna. Na rynku istnieje tak wiele produktów o podobnym przeznaczeniu, że czasem trudno dokonać wyboru. Jakie właściwości powinien wykazywać dozownik, aby można było rozważyć jego kupno? Podpowiadamy!

Jednorazowe czy wielokrotne użycie?

Osoby używające klejów stosunkowo rzadko nie muszą od razu kupować bardzo profesjonalnego dozownika. Przedsiębiorstwa zazwyczaj korzystają z dozowników automatycznych. Natomiast dla domorosłej złotej rączki w pełni wystarczającym sprzętem będzie ręczny pistolet dozujący, specjalna tuba lub strzykawka z podziałką. Jeśli często używa się klejów, warto zainwestować w nie nieco więcej pieniędzy, by posłużyły na dłużej.

Atesty i certyfikaty

Dozowniki najlepiej kupować od sprawdzonych producentów. Jeśli kupi się oryginalny dozownik dedykowany do konkretnego rodzaju kleju, jest większa gwarancja niezawodności. Dozowniki zbyt tanie i pochodzące z niepewnego źródła mogą okazać się nietrwałe. Warto dbać o to, by produkty spełniały normy bezpieczeństwa.

dozownik kleju

Solidność i trwałość

Ważne jest to, z jakiego tworzywa wykonany jest dozownik. Musi to być mocny materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie substancji szkodliwych. Dozownik kleju powinien zostać wykonany kunsztownie i z należytą starannością. Niektóre dozowniki muszą być wyposażone w specjalne automatyczne zawory typu EFD, które chronią przed wyciekaniem substancji lub odparowywaniem kleju. Istotne, by dozownik kleju był przyjazny dla zdrowia użytkowników. Ma chronić przed ekspozycją na substancję w postaci kontaktu skóry z klejem bądź ryzyka wdychania klejów niebezpiecznych, które mogłyby uszkodzić w jakikolwiek sposób delikatny układ oddechowy.