wiertła do drewna

Wybór wiertarki do domowego remontu

Wiertarki ręczne są najczęstszym wyborem wśród amatorów remontu na rynku. Są poręczne, kompaktowe i lekkie. Występują w dwóch rodzajach: przewodowym i bezprzewodowym.

Jak sama nazwa wskazuje, wiertarki przewodowe muszą być podłączone do źródła zasilania. Wiertarki te mają moc od 500 do 1300 watów i są wystarczająco mocne, aby wiercić wszystkie rodzaje materiałów. Ponadto nie musisz się martwić o ich autonomię, co czyni je idealnym narzędziem do długiego i intensywnego użytkowania. Te wiertarki są jednak ogólnie cięższe niż wiertarki akumulatorowe. W rezultacie nie są tak łatwe ani praktyczne w obsłudze, a ich użycie jest ograniczone w zależności od długości sznurka. Dodatkowym atutem jest kompatybilność ręcznym wiertarek z wieloma różnorodnymi wiertłami. Dzięki wymiennym głowicom możemy umieścić w ręcznej wiertarce niemal każdy rodzaj wiertła do drewna Zamu, który będzie niezbędnym komponentem domowego remontu.

Z drugiej strony wiertarki bezprzewodowe są lżejsze, łatwiejsze w obsłudze i bardziej kompaktowe niż wiertarki przewodowe. Dlatego przyjemniej z nimi współpracować, ponieważ gwarantują większą swobodę ruchów. Ten rodzaj wiertarki jest również tańszy niż wiertarki przewodowe. Z akumulatorowych wiertarek można jednak korzystać tylko przez ograniczony czas, ponieważ zależą one od żywotności baterii. Są również mniej wydajne niż wiertarki przewodowe. Moc wiertarko-wkrętarki zależy całkowicie od napięcia i intensywności jej akumulatora.

Należy zauważyć, że wiertarki przenośne można również wyposażyć w tryb udaru do wiercenia szczególnie twardych materiałów. Prawie wszystkie wiertarki przewodowe są wyposażone w tryb udaru. Można również znaleźć bezprzewodowe wiertarki udarowe, ale ten tryb skraca ich żywotność baterii.