kabel energetyczny

Rodzaje kabli energetycznych

Zastosowane kable z pewnością wpływają na jakość instalacji energetycznej. Ich budowa powinna być zgodna z potrzebami danego miejsca oraz panującymi warunkami. Nie bez znaczenia jest konstrukcja instalacji. Przed zakupem kabli zastanówmy się, na jaki model postawić. Jaki kabel wybrać? Czym cechują się dane rodzaje kabli energetycznych?

Kable energetyczne – rodzaje

Warto zauważyć, że na rynku znajdziemy sporo ciekawych rozwiązań dotyczących kabli energetycznych. Wyróżnić można podział dotyczący tego, z jakim napięciem kable współpracują. W tym przypadku wymienia się:

  • Kable energetyczne EWN – to najmocniejsze przewody dla bardzo wysokiego napięcia. Przedział napięciowy w tej sytuacji wynosi od 220 do 420 kV.
  • Kable energetyczne WN – to kable wysokiego napięcia, jakie mogą zostać użyte w instalacji z napięciem 36-150 kV.
  • Kable energetyczne SN – cechują się średnim napięciem. Wartość wynosi od 1 do 35 kV.
  • Kable energetyczne NN – są to przewody niskiego napięcia, jakie zazwyczaj znajdują zastosowanie w sieci, gdzie napięcie jest mniejsze niż 1 kV. 

Kable energetyczne ziemne

kabel energetyczny

Jedną z najpopularniejszych opcji są kable energetyczne ziemne, które są wykorzystywane w instalacjach energetycznych podziemnych. Służą najczęściej do pracy w warunkach średniego i niskiego napięcia. Okazuje się, że każda z żył kabla jest odpowiednio izolowana, natomiast cała konstrukcja bazuje na ochronie za pomocą powłoki zewnętrznej. 

Do wykonania izolacji i powłoki takich kabli stosuje się polwinit, jakie jest odporny na działanie rozpuszczalników i cechuje się wytrzymałością mechaniczną. Aspekty te wpływają na dobrą ochronę przez działaniem wody i zmiennych warunków zewnętrznych. 

Kable energetyczne napowietrzne

Nieco inną opcją są kable energetyczne napowietrzne, które odznaczają się gęstą infrastrukturą napowietrzną. Występują w wielu modelach i odmianach. Zapewniają podłączenie do sieci średniego i niskiego napięcia. Z powodzeniem zastosujemy je do zasilenia pojedynczych gospodarstw i miast. Na rynku spotykane są:

  • kable energetyczne napowietrzne bez izolacji,
  • kable energetyczne napowietrzne izolowane,
  • przewody samonośne. 

Przewód samonośny jest rodzajem kabla, który znajduje zastosowanie na słupach i podporach. Podtrzymywany jest za pomocą specjalnej linki lub drutu. Zazwyczaj to kabel czterożyłowy, jaki bazuje na przekroju 16 lub 25 mm. 

Na rynku znajdziemy sporo kabli energetycznych, które dopasować należy do danej instalacji i własnych potrzeb. Dobra jakość w tym przypadku jest bardzo ważna.