Projekty domów szkieletowych - zamieszkaj taniej i szybciej

Projekty domów szkieletowych – zamieszkaj taniej i szybciej

Lekkie drewniane domy o konstrukcji szkieletowej umożliwiają realizację inwestycji w ciągu kilku tygodni, a przeciętny jej koszt jest o około 1/4 niższy od kosztów budowy domu murowanego o podobnej powierzchni i układzie pomieszczeń. Dużym walorem tych konstrukcji jest ściana składająca się głównie z materiału izolacyjnego. Dom o konstrukcji szkieletowej może mieć elewację i wykończenie ścian wewnętrznych takie same jak dom murowany.

W USA i Kanadzie około 90% domów jednorodzinnych w tych krajach stanowią tak zwane domy kanadyjskie. Do Polski trafiły dopiero pod koniec XX w., ale entuzjazm związany z nową technologią bardzo szybko ostygł ze względu na brak doświadczenia ekip montażowych oraz stosowanie materiałów niskiej jakości. Obecnie drewniana konstrukcja szkieletowa jest przeważnie niesłusznie kojarzona z domkami letniskowymi. Warto dowiedzieć się nieco więcej o sposobie ich budowy oraz wadach i zaletach.

Jak zbudowany jest dom szkieletowy?

W zależności od szczegółów konstrukcji i przebiegu etapów budowy można wyróżnić 3 systemy domów szkieletowych:

  • kanadyjskie,
  • skandynawskie,
  • niemieckie.
Jak zbudowany jest dom szkieletowy?

Podwaliny domu szkieletowego typu kanadyjskiego przytwierdza się do przygotowanej wcześniej zbrojonej płyty fundamentowej. Na nich montuje się w regularnych odstępach pionowe słupy, które połączone są u góry oczepami. Na nich układane są belki stropowe i konstrukcja więźby dachowej. Przegrody pomiędzy pionowymi słupami wypełnia materiał izolacyjny ograniczony elewacją i ścianami wewnętrznymi. Domy w systemie skandynawskim mają nieco grubsze słupy nośne, a wszystkie części montowane są na miejscu ze standardowych prefabrykatów. Domy w systemie niemieckim charakteryzuje jeszcze większa grubość ścian i belek nośnych, dzięki czemu domy te mogą być kryte tradycyjną dachówką ceramiczną. Gotowe elementy produkowane są według projektu „na wymiar” w fabryce, a na miejscu szybko składane.

Zalety i wady domów o konstrukcji szkieletowej.

Dom o konstrukcji szkieletowej wznosi się bardzo szybko. Jest on tańszy od domu murowanego i ekologiczny. Do budowy nie wykorzystuje się wody ani materiałów mokrych, nie ma więc ograniczeń ze względu na porę roku. Ciepłe ściany domu wpływają na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Domy o konstrukcji szkieletowej wznosi w jednym cyklu, co oznacza, że trzeba mieć zgromadzony cały niezbędny kapitał. Domy w systemie kanadyjskim szybko się nagrzewają, ale tez szybko wychładzają. Dom o konstrukcji szkieletowej wymaga najwyższej jakości materiałów i wykonania, a inwestor może mieć problem ze znalezieniem solidnego i doświadczonego wykonawcy. Do budowy konieczne jest użycie dźwigu i zapewnienie łatwego dostępu na plac budowy.

Dom drewniany o konstrukcji szkieletowej jest przyjazny dla zdrowia jego mieszkańców. Certyfikowane materiały stosowane do jego budowy nie zawierają toksycznych składników i dają poczucie większej troski o środowisko.