Na co zwrócić uwagę, wybierając półautomat spawalniczy?

Na półkach sklepowych dostępnych jest bardzo wiele profesjonalnych półautomatów spawalniczych, dlatego też warto poświęcić nieco czasu, aby wybrać odpowiednie urządzenie, które nie zawiedzie w najmniej spodziewanym momencie. Oryginalny półautomat spawalniczy od renomowane producenta to jedna z tych inwestycji, która na pewno szybko się zwróci.

Zakres prądu spawania

Pierwszym parametrem, na który należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze nowego sprzętu jest oczywiście zakres prądu spawania. To właśnie ten parametr pozwala dokładnie określić, jak gruby materiał można spawać. W dzisiejszych czasach przyjmuje się, że za każdy milimetr spawanego materiału potrzebny jest prąd o natężeniu od 30 do 40A. Do przydomowego warsztatu w zupełności wystarczą półautomaty spawalnicze o mocy ok. 140-160A.

Cykl pracy urządzenia

Bardzo ważnym parametrem jest także cykl pracy danego urządzenia. Niestety parametr ten bardzo często jest pomijany, co oczywiście jest bardzo dużym błędem. Cykl pracy urządzenia informuje ile procent czasu (z przedziału 10 minut) można spawać jednym ciągiem bez żadnej przerwy. Jeżeli przy urządzeniu jest informacja 170A dla cyklu 35%, to oznacza ona, że prądem o maksymalnym natężeniu 170A można spawać przez 3,5 minuty. Po takiej pracy półautomat spawalniczy musi stygnąć przez 6,5 minuty. Zdecydowana większość producentów podaje jedynie wartości maksymalne, które dotyczą cyklu pracy dla maksymalnego prądu danego półautomatu spawalniczego.

Potrzebujesz więcej informacji o półautomacie spawalniczym? Sprawdź opis produktu w sklepie PGE