przedłużacz mieszkaniowy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przedłużacza mieszkaniowego?

Do podłączenia urządzeń elektrycznych nie zawsze jest wystarczająco dużo gniazdek lub znajdują się one w odległym miejscu. Następnie konieczne jest użycie przedłużacza. Na placu budowy też nie obejść się bez niego, zwłaszcza gdy trzeba pracować z elektronarzędziami na wysokości lub gdzieś w podwórzu. Jest to produkt niezastąpiony w życiu codziennym i zawodowym. Jak wybrać przedłużacz i który z nich jest lepszy do podłączenia sprzętu AGD, elektronarzędzi i innego rodzaju urządzeń?

Konstrukcja wtyczki i gniazda, ich liczba

W zależności od konstrukcji wtyczki i gniazda można wybrać przedłużacze mieszkaniowe z uziemieniem lub bez. Do podłączenia niezbyt mocnych urządzeń domowych (do 1 kW) uniwersalna będzie wersja z płytkimi gniazdami.

Pod względem konstrukcyjnym wtyczki mogą być odlewane i składane.

Wtyczki odlewane mają dłuższą żywotność, natomiast wtyczki składane są szybsze do wymiany. Przy wyborze przedłużacza mieszkaniowego należy wziąć pod uwagę fakt, że egzemplarze ze składanymi wtyczkami często mogą być podróbkami, czyli tzw. samoróbkami.

Ilość gniazd może wynosić od 1 do 4. Rzadziej spotykane są modele z 5 lub więcej.

przedłużacz mieszkaniowy

Dostępność ochronnika przeciwprzepięciowego i przycisku wyłączającego

Ważną cechą używania przedłużacza do zasilania elektroniki jest obecność ochronnika przeciwprzepięciowego oraz przycisku do odłączania od sieci. Ochronnik przeciwprzepięciowy jest urządzeniem służącym do tłumienia zakłóceń elektromagnetycznych wytwarzanych przez urządzenia w sieci zasilającej. Ich występowanie wynika z zasady działania przetworników impulsowych i nie będzie omawiane w ramach tego artykułu.

Oprócz filtra, urządzenia takie wyposażone są w warystor, który chroni podłączoną elektronikę przed przepięciami i skokami napięcia, a także bezpiecznik i przycisk odłączający zasilanie. Wygodnie jest używać go poprzez odłączenie urządzenia od zasilania, gdy go nie używamy. Przy wyborze przedłużacza z dodatkową ochroną, można zmniejszyć ryzyko uszkodzenia podczas skoków napięcia. 

Czy konieczna jest obecność uziemienia i dodatkowej ochrony?

Na pewno nie będą zbyteczne. Uziemienie zapewnia ochronę przed przepływem prądu do korpusu przedłużacza i podłączonych do niego urządzeń, chroniąc przed porażeniem prądem. Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli gniazdo, do którego podłączamy urządzenie nie jest uziemione, to uziemienie przedłużacza również nie będzie działać.

Niektóre przedłużacze są wyposażone w zabezpieczenie przed wilgocią i kurzem. Takie zabezpieczenie ma dwie normy — IP20 i IP44. Listwy zasilające do użytku domowego mają najczęściej stopień ochrony IP20, natomiast modele do użytku zewnętrznego lub w garażu mają stopień ochrony IP44.