Co to oznacza dobre narzędzia?

Kiedy szukamy narzędzi, zawsze słyszymy, że narzędzia muszą być dobre. Ale co oznacza dobre narzędzia? Nie jest tajemnicą poliszynela, że mechanik samochodowy może mieć np. komplet zwykłych kluczy nasadowych za kilkaset złotych. Czy jednak oznacza to, że my musimy mieć takie same.

Gdzie kupić narzędzia?

Sklep z narzędziami znajdziemy stacjonarny, ale również w internecie. O ile w przypadku narzędzi elektrycznych, łatwo jest domyślić się, że wiertarka za 150 zł będzie innej jakości i trwałości niż wiertarka za np. 600 zł, o tyle w przypadku klasycznych narzędzi sprawa nie jest już taka jasna. Jeśli chcemy dowiedzieć się, dlaczego dany komplet kluczy jest lepszy, a co za tym idzie droższy , warto jest odwiedzić sklep z narzędziami.

Czym różnią się klasyczne narzędzia?

Większość klasycznych narzędzi różni się dwoma parametrami:

– jakością wykonania,
– materiałem.

Z tego wynika również różnica cenowa, choć jeśli kupujemy klucze znanego producenta, to założyć możemy spokojnie, że za markę również dopłacimy. Materiał, z jakiego wykonane są narzędzia, odpowiada głównie za trwałość. Oczywiście wszystkie zostaną wykonane ze stali narzędziowej, ale stal taka również będzie różnić się rodzajem stopu.

Jakość narzędzi może objawiać się w dwojaki sposób. Pierwszy będzie to dopasowanie wymiaru kluczy. Drugi zdecydowanie bardziej istotny to kwestia jakości wykonania wszelkich ruchomych elementów. Z tego powodu powinniśmy raczej mniej oszczędzać na takich narzędziach jak grzechotki, czy klucze dynamometryczne.